Sabah Namazının Önemi

Sabah namazı aslında günün ilk namazı olması ile birlikte günün ilk ibadetidir. Bu durum ise ortaya günün ilk ibadetini yaparak bunu aşmanız durumun da kalan diğer ibadetlere karşı olarak daha güçlü olmanızı sağlar.
Bu haber 2017-07-04 11:16:03 eklenmiştir.

 

Sabah namazı aslında günün ilk namazı olması ile birlikte günün ilk ibadetidir. Bu durum ise ortaya günün ilk ibadetini yaparak bunu aşmanız durumun da kalan diğer ibadetlere karşı olarak daha güçlü olmanızı sağlar. Peygamber Efendimiz ( a. s. m) bu konuyla ilgili ‘’ Kim sabah kalkarak namazını kılarsa Allah’ın garantisi altında olur’’ buyurmuştur. Buna dayanarak ise kim sabah namazına kalkar ise ve namazını kılarsa gün boyunca başına gelebilecek her türlü kötü olaylardan Allah’ın garantisi altın da olur. Yani güven ve güç sahibi olarak daha dik bir duruş sergiler. Bir diğer deyiş ile aslında insanlar güne nasıl başlar ise günün kalan kısmı da aslın da o şekilde geçer. Namaz vakti olan sabah namazını kılarak başlayan kişi ise şeytanın vesvesesine karşı gelerek namazını kılarak başlar ise zaferini kazanır ve gününe iyi bir şekilde geçirir.

Sabah Namazının Sünneti Bile Dünyadan Daha Hayırlı

Bir hadis-i şerif de ‘’ Sizleri atlılar kovalayacak olsa bile sakın sabah namazından vazgeçmeyin’’ buyurmuştur. Bu aslında sabah namazının ne kadar hayırlı ve ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Namaz vakitlerinden olan sabah namazının önemini bir diğer hadis-i şerifte ise ‘’O dünyanın tamamından hayırlıdır’’ diyerek belirtmektedir. Bu hadis-i şerife göre sabah namazının dünyadan bile önemli kılan ayrıcalığı hangi bahane altına sığınıla bilinir. Namaza bahane olarak sunula bilinecek olan hangi durum savaşın, düşmanın sizleri kovalamasından önemli olabilir. Bunun için ki sabah namazı hiçbir bahaneyi kaldırmaz ve kazaya bırakılması günahtır. Her şeyin sahibi olan Allah’tır. Onun emirleri sizi kötü bir yöne göndermez. Bunun için ki düşman sizi kovalıyor olsa bile namaz kılmalı ve Allah’a sığınmalısınız.

HZ. Ömer Yaralıyken Bile Namaz Kıldı

 

Peygamberimiz olan HZ. Ömer için namaz o kadar önemli bir durumdu ki savaş, yaralanma, ölüm gibi durumlar onun için hiç önemli değildi. O ne olursa olsun namazını kılar ve Allah’a sığınırdı. Dünyada yaşarken cennet ile müjdelenen HZ. Ömer suikast uğradı ve bu halde yarasından kanlar aka aka namaz vakitlerinden olan sabah namazını kılmıştı. 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SOSYAL MEDYA haberleri

Yazarlar

© Copyright 2019 Lifemagazin. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Türkiye'nin En Gözde Magazin Sayfası
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Mersin Haber Ajans