Şeker Hastalığından Muzdarip Olanların Dikkatine

Günümüzde birçok insan diyabetten halk arasında bilinen ismiyle şeker hastalığından muzdarip durumdadır. Tip bir ve tip iki olmak üzere, iki tipi bulunan şeker hastalığının sınıflandırılması genellikle pankreasın insülin üretip üretememe durumuna göre değişmektedir.
Bu haber 2017-08-18 10:51:30 eklenmiştir.

 

Her gün ilerleyen ve sürekli yeni değişimler olan tıp dünyasında şeker hastalıklarının yüzünü güldürecek gelişmelerde yaşanmıyor değil. Özellikle tip iki şeker hastalığına sahip olanlar için uygulanabilecek <strong>şeker hastalığı ameliyatı</strong> bulunmaktadır. Bu ameliyat tip bir şeker hastalığına sahip olanlara uygulanmamaktadır. Bunun yanında her tip iki şeker hastasına da uygulanmayabilir. Burada önemli olan pankreasın insülin üretip üretemeyeceğine bağlı olmaktadır.

<h1><strong>Tip İki Diyabet Hastalığına Sahip Olanlar İçin Şeker Hastalığı Ameliyatı</strong></h1>

Her tip iki diyabet hastasının durumu aynı değildir. Bazı hastalar çok uzun zamandır tip iki diyabet hastalığına sahipken ve hastalığı kontrol altındayken, bazı hastalarda ilaç ile tedavisine devam etmemekte ve diyabeti kontrol altında olmamaktadır. Maalesef bu gibi durumlarda, hastaların çoğunda insülin üretme kapasiteleri bitmiş ve yeni insülin üretilememektedir. Bu nedenle bu hastalara da yapılacak herhangi bir cerrahi operasyon işe yaramamaktadır ve <strong>şeker hastalığı ameliyatı</strong> bu kişilerde sonuç vermemektedir. Kısaca insülin rezervi tükenmiş hastalara bu ameliyat önerilmez.

 

Her şeker hastasının özelliği farklı olduğundan tip iki diyabet hastalığına sahip olan hastalarında ne kadar zamandır bu hastalığa sahip oldukları ve hastalığın derecesi gibi durumlar tarafından kişiler değerlendirme altına alınır. Tip iki diyabetin kaç yaşında başlamış olduğu, bu zamana kadar hangi ilaçları kullandığı, insülin dozları ve günlük kan şekeri değerleri gibi faktörler değerlendirilir. Araştırılması gereken bir diğer bulguda kişinin pankreasında ki insülin rezervleridir. İleal interpozisyon yani halk arasında bilinen ismiyle şeker hastalığı ameliyatı yaptırmak isteyen ve ameliyata için uygun olan kişiler, ameliyat öncesinde oldukça sıkı bir değerlendirmeden geçmek zorundadırlar.

 

Tip iki diyabet hastalığına sahip olan ve şeker hastalığı ameliyatı geçirecek kişilerde yapılan ameliyat obezite cerrahisinden farklı olarak uygulanmaktadır. Obezite yani fazla kilodan şikâyet eden kişilere sadece kilo odaklı ameliyat yapılmaktadır. Fakat her obezite hastasına da tip iki diyabet ameliyatı yapmak söz konusu olamaz. Bunun sebeplerinin başında ameliyat için kişilerin yeterli insülin seviyelerine sahip olmamaları nedeni gelmektedir. Obezite ameliyatlarında ameliyatın yapılmasında ki temel sebep kişinin kilo kaybının sağlamasıdır. Bu sayede kişiler kilo kaybettikçe tip iki diyabet bulgularında da zayıflık gözlenecektir. Bu yaklaşımda, her tip iki diyabete sahip olanın obez ya da kilo problemi yaşadığı düşünülmemelidir.

<h2><strong>Şeker Hastalığı Ameliyatını Kimler Yaptırmalıdır?</strong></h2>

Son zamanlarda hem morbid obeziteden şikâyet edenler, hem de tip iki diyabete sahip olanlar, obezite ameliyatından ziyade, şeker hastalığı ameliyatı olmak istedikleri gözlenmektedir. Bunun en büyük nedeni de kilo alımıyla birlikte kontrol altına alınması giderek zorlaşan ve ne yazık ki yüksek doz insülin gerektiren tip iki diyabetin de hastaya yaşattığı zorluklardır.

 

İleal interpozisyon yani şeker ameliyatı hastalığı yapılması uygun olduğu düşünülen kişilerde ilk yapılması gereken şey hasta profilini iyi değerlendirmek, kişinin insülin rezervleri açısından da çok sıkı takibinin yapılması gerekmektedir. Doktorlar tarafından ameliyata uygun görülen kişiler aynı zamanda da ameliyat sonrasında insülin değerleri ve kan şeker oranları uygun bir değerde olacağından kolaylıkla kilo sorunlarını da çözeceklerdir. Bu ameliyat sayesinde kişilerin hayat kaliteleri önemli ölçüde iyileşmekle birlikte, ameliyat sonrasında da doktor kontrolüne gitmeleri, hastalıklarının kontrol altında tutulması için oldukça büyük önem taşımaktadır.

 

Kaynak : http://www.drerolvural.com/seker-hastaligi-ameliyati-maliyetli-bir-tedavi-midir/


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KULİS haberleri

Yazarlar

© Copyright 2020 Lifemagazin. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Türkiye'nin En Gözde Magazin Sayfası
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Mersin Haber Ajans mersin escort bayan