İç Giyim

İç giyim, elastik kumaşlar kullanılarak üretilen ve dış kıyafetlerin altına giyilen iç çamaşırlarının genel adıdır. Likra, naylon, saten, ipek, polyester, dantel ve saf kumaş iç giyim üretiminde kullanılan materyallerden ilk akla gelenleridir. Kimi zaman pamuk ve sentetik kumaşlar da kullanılır.
Bu haber 2017-12-07 22:45:35 eklenmiştir.

 

İç giyim, elastik kumaşlar kullanılarak üretilen ve dış kıyafetlerin altına giyilen iç çamaşırlarının genel adıdır. Likra, naylon, saten, ipek, polyester, dantel ve saf kumaş iç giyim üretiminde kullanılan materyallerden ilk akla gelenleridir. Kimi zaman pamuk ve sentetik kumaşlar da kullanılır.

2008 senesinde Avusturya'da yapılan antik kazı çalışmalarında altı yüz sene öncesine ilişkin iç giyim kalıntıları bulundu. Buluntular içinde modern sütyene çok benzeyen dört adet ketenden yapılma paçavraya rastlandı. Antik sütyenlerin üzerinde dantel işlemeleri dahi mevcuttu. Kazı çalışmaları sırasında mayo ve bikini benzeri kalıntılara da rastlandı. Arkeologlar bu iç çamaşırlarının o dönemde erkekler tarafınca egemenlik ve güç sembolü olarak da giyilme ihtimali bulunduğunu bildirdiler. Bu da gösteriyor ki erkek ya da kadın tarafından Ortaasırdan daha önce de iç giyim ürünleri kullanılıyordu.

 

Göz zevkine hitap eden ilk iç giyim modelleri on dokuzuncu yüzyılda üretilmiştir. Bundan önceki tarihlerde iç giyim ürünü olarak bir tek korse kullanılırdı. Korse kullanımı yalnız Avrupalı aristokrat kesimin himayesinde idi. Ve o dönemde giyilen korseler şimdikilerle kıyaslandığında son derece kaba ve kullanışsızdı. Korse üretiminde balina kemiği ve bir ekip metal aksamlar kullanılırdı. Korse giymek isteyen bir hanım ne olursa olsun bir ya da iki kişiden destek almak zorundaydı. Yoksa tek başına giymesi ve çıkarması imkânsızdı. Avrupa'da ilk modern hanımefendi giyimin öncülüğünü İngiliz Lady Duff Gordon (Lucy Christiana) isimli modacı bir kadın yapmıştır. O'nun yenilikçi stilleri günümüzde de geçerliliğini sürdürmektedir. Lucy Christiana; etek boylarında kısaltmalara ve yırtmaçlara yer vererek, bluz yakalarını daha azca kısıtlayıcı hale getirerek ve korse kullanımını asgariye indirerek kıyafetlerin, bir taraftan daha fonksiyonel ve kullanışlı olmasını amaçlarken öteki taraftan hanımların kendisini daha iyi hissetmelerini elde etmiştır. Kadının toplumda kendisini daha geniş kitlelere kabul ettirmesinde Lucy'nin büyük payı vardır. Londra'daki evinde dönemin kalburüstü kadınlarını giydirirken film sektöründen de birçok ünlüye hizmet ederek zamanın moda kıyafetlerini tasarlamıştır.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

© Copyright 2019 Lifemagazin. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Türkiye'nin En Gözde Magazin Sayfası
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Mersin Haber Ajans