Bir Kızıl Goncaya Benzer Şarkısını Dinle!

Kökeni Orta Asya’ya kadar dayanan bir diğer adı ile Klasik Türk Müziği Dünya üzerinde önemi olan 3 müzik türü arasındadır. Klasik Batı müziği ve Hint müziği ile birlikte derin bir geçmişi olan Türk sanat müziği ortaya çıktığı dönemlerden bu yana birçok farklı dönem ve değişim yaşamıştır.
Bu haber 2017-12-12 13:10:52 eklenmiştir.

Kökeni Orta Asya’ya kadar dayanan bir diğer adı ile Klasik Türk Müziği Dünya üzerinde önemi olan 3 müzik türü arasındadır. Klasik Batı müziği ve Hint müziği ile birlikte derin bir geçmişi olan Türk sanat müziği ortaya çıktığı dönemlerden bu yana birçok farklı dönem ve değişim yaşamıştır. Son halini Cumhuriyet dönemi ile birlikte alan Türk sanat müziği en önemli değişimi olan romantik dönem geçişini ise Osmanlı devleti zamanında Tanzimat Fermanı ile yaşamıştır. Türk sanat müziği icra eden sanatçılar devlet sanatçısı olarak çalışmaktadır. Bu sanatçılar Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) himayesi altında sanatçılardır. TRT kadrosunda yaklaşık 150 ‘ye yakın Türk sanat müziği sanatçısı bulunuyor. Bu sanatçıların ve geçmiş tüm Türk sanat müziği sanatçılarının icra etmiş olduğu eserlerin toplamı ise yaklaşık 19 bindir. Ve tüm bu eserler TRT arşivinde yer almaktadır.

 

TSM dinlemek için tv, radyo ve internet üzerinden yayın yapan online yayın organları bulunmaktadır. Ayrıca bazı müzik kanalları kısmi yayınlarla da olsa Türk sanat müziği yayınları yapmaktadır. Türk sanat müziği dinlemek isteyenlerin bir diğer adresi ise TSM dinletileri olan konserlerdir.

 

Türkiye’nin hemen hemen her ilinde düzenlenen Türk sanat müziği konserleri ile sıkça Türk sanat müziği ezgileri duymak mümkün. Türk sanat müziği için önemli kadın sanatçılarımızdan olan Aylin Şengün Taşçı gerek Türk sanat müziği, gerekse Türk müziği için oldukça önemlidir. Aylin Şengün Taşçı biyofrafisi de müzikle doludur. Ankara da doğan Taşçı müzik hayatına TRT Çocuk korosu ile başladı ve sırasıyla Gençlik korosu gibi üst çocuk korolarında yer aldı. İstanbul üniversitesi siyasal bilimler fakültesi kamu yönetimi okuyan Taşçı üniversitede Türk müziği korosuna giriş yaptı daha sonra konservatuar okumaya karar veren Taşçı 1990 yılında İstanbul Devlet Türk Müziği kadrosuna dahil oldu. 2004 yılında burada sanat yönetmeni olan Taşçı müzik hayatı boyunca birçok ölümsüz eseri dinleyicilere sundu. Başta bir kızıl goncaya benzer dudağın  olmak üzere sayısız eseri bulunan Taşçının şarkıları ve bir kızıl goncaya benzer dudağın indir şarkısı oldukça beğenilerek rekor dinlenmelere ulaştı.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TELEVİZYON haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

© Copyright 2019 Lifemagazin. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Türkiye'nin En Gözde Magazin Sayfası
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Mersin Haber Ajans