Doğum Kontrol Yöntemleri ile Planlı Gebelik

Doğum Kontrol Yöntemleri ile Planlı Gebelik
Bu haber 2019-12-15 14:12:06 eklenmiştir.

 

 

Doğum kontrol yöntemleri istenmeyen gebelik yaşanmaması için uygulanmakta olup, ülkemizde bu yöntemleri kullanan çiftlerin sayısı giderek artmaktadır. Ekonomik sebepler ya da akademik nedenler planlı gebeliklerin temel dayanaklarıdır. Çünkü hem manevi hem de maddi olarak yıpratıcı bir süreç olan gebelik ve sonrası için çiftler kendini hazır hissetmek istiyor, bu sebeple planlı gebelik yaşanmasını istiyor. Bu yüzden doğum kontrol yöntemlerinden birini tercih eden çiftler korunarak birliktelik yaşamayı tercih ediyor. Doğum kontrol yöntemleri çeşitliliğe sahiptir, bazen çiftler hangi yöntemi tercih etmeleri konusunda kararsızlık yaşayabiliyor, ya da bilgi eksikliğine bağlı yöntemi yanlış uygulayarak istenmeyen gebelikle karşılaşılabiliyor. Özellikle Sivas ilinde doğum kontrol yöntemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan çiftlerin, istenmeyen gebelik sonucunda kürtaj ile çözüm aradığı yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Kürtaj Sivas ilinde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için, çiftlerin tercihiyle uygulanmaktadır. Unutulmamalı ki kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir, bu sebeple planlı gebelik yaşamak için doğru doğum kontrol yöntemiyle önlem alınmalıdır.

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Spiral (Rahim İçi Araç)

Spiral, en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Tercih edilmesinin en önemli sebebi uzun süre kullanılabilir olması ve doğum kontrolde etkili bir yöntem olmasıdır. Rahim içine yerleştirilen bir materyal olan spiral, aynı zamanda adet ağrılarında azalma sağlayan etki de gösterebilmektedir.

Prezervatif (Kondom)

Prezervatif, sadece ülkemizde değil Dünya’da da yaygın olarak kullanılan doğum kontrol yöntemidir. Prezervatif gebelikten koruduğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da koruma sağladığı için özellikle tercih ediliyor. Prezervatifin diğer yöntemlere göre dezavantajı ise ilişki esnasında yırtılma gibi sonuçlarla karşılaşılabilir olmasıdır, bu sebeple acil olarak farklı bir koruma yöntemine ihtiyaç duyulur.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları ise en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor, hem adet düzenleyici olması hem de gebelikten koruması tercih edilmesinde etkili rol oynamaktadır. Özellikle adet düzensizliği yaşayan kadınların ilk tercihi doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları 21 adetlik kutulardadır ve her gün düzenli olarak alınmalıdır. Bir kutu ilaç bittiğinde, kullanıma 1 hafta ara verilir ve 8. gün yeni ilaç kutusuna başlanır. Bu bir haftalık sürede de kanama olur. Kadında yumurtlamayı engelleyerek gebelikten koruma sağlar. Adetin ilk 5 günü içinde ilaca başlanmışsa koruyuculuk başlar, 5 günden fazla süre sonra başlandığında 2. Kutuya geçişe kadar ilave bir yöntem uygulanması önerilir.

Doğum kontrol yöntemlerinin en çok tercih edilenleri hakkında bilgi paylaştık, ülkemizde en sık uygulanan doğum kontrol yöntemleri olan, spiral, doğum kontrol hapları ve prezervatif yöntemi unutulmamalıdır ki %100 koruyuculuk sağlamayabilir. Bu yöntemler uygulanırken başarısızlıkla sonuçlanarak gebelik yaşanabilir. Bu durumda istenmeyen gebelikler olabilir, istenmeyen gebeliklerde çözüm yolu olan kürtaj Sivas ilinde başarısız sonuçlanan doğum kontrol yöntemleri neticesinde başvurulan yol olarak karşımıza çıkıyor.

dizüstü, kişi, oturma, iç mekan içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Op.Dr.Uzay Yıldırım

Kadın Hastalıkları ve Doğum Tüp Bebek / Genital Estetik

https://www.uzayyildirim.com
Instagram : @uzayyildirim
YouTube : Op.Dr.Uzay Yıldırım
Facebook : /dr.uzayyildirim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

© Copyright 2020 Lifemagazin. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Türkiye'nin En Gözde Magazin Sayfası
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Mersin Haber Ajans mersin escort bayan