Connect with us

Kültür Sanat

AKM Yeşilçam Sineması’nda 5- 11 Ağustos Filmleri

Atatürk Kültür Merkezi Yeşilçam Sineması,  5-11 Ağustos tarihleri arasındaki programında sinema tarihinin kült yapımlarından Emir Kusturica’nın “Arizona Rüyası”, Jean-Pierre Jeunet & Marc Caro’nun “Şarküteri” ve Zeki Demirkubuz’un “Kader” filmlerine yer veriyor.

Published

on

Atatürk Kültür Merkezi Yeşilçam Sineması,  5-11 Ağustos tarihleri arasındaki programında sinema tarihinin kült yapımlarından Emir Kusturica’nın “Arizona Rüyası”, Jean-Pierre Jeunet & Marc Caro’nun “Şarküteri” ve Zeki Demirkubuz’un “Kader” filmlerine yer veriyor. 

 

Arizona Rüyası – Emir Kusturica  

AKM Yeşilçam Sineması, 5-11 Ağustos / 14.00

Sırp yönetmen Emir Kusturica’nın çektiği ve senaryosunu David Atkins ile kaleme aldığı Arizona Rüyası, 5- 11 Ağustos haftası boyunca AKM Yeşilçam Sineması’nın 14.00 seansında gösterimde olacak. 1993 Fransız – Amerikan yapımı filmin başrollerinde Johnny Deep, Jerry Lewis ve Faye Dunaway yer alıyor. Avrupa’daki başarılı kariyerinin ardından Amerika’da yıldız oyuncularla çektiği bu film, Kusturica’ya 1993 Berlin Film Festivali’nde hem Altın Ayı hem de Jüri Özel Ödülü getirdi. 

 

New York’ta yaşayan genç Axel, oradaki hayatından memnundur. Bir gün Arizona’daki amcasının düğününe davet edilince kendini orada bulur. Ailesinin Arizona’daki işini devam ettirmesi pek mümkün gibi görünmese de orada tanışacağı iki kadın Axel’in hayatını değiştirecek, Axel de özgürlüğün ve aşkın tadına varacaktır. 

 

Şarküteri – Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro

AKM Yeşilçam Sineması, 5- 11 Ağustos / 16.30 

Jean-Pierre Jeunet ve Marc Caro’nun dünya sinemasında "Amelie" öncesinde tanınmasında büyük pay sahibi olan ilk uzun metraj filmi “Şarküteri” (Delicatessen), 5-11 Ağustos haftası boyunca 16.30 seansında AKM Yeşilçam Sineması’nda izlenebilecek. Sinemaya armağan edilmiş ayrıksı bir kült olan 1992 yapımı filmde Dominique Pinon, Karin Viard ve Ticky Holgado başrolleri paylaşıyor.

 

Kıyamet sonrası bir insan toplumunda, insani besin maddelerine ulaşmak imkânsız gibidir. Bu nedenle oldukça tuhaf gıda alışkanlıkları türemeye başlar. Palyaçoluğu bırakmış bir adam bir şarküteriye başvurur. Dükkânda tanıştığı ve dükkân sahibinin kızı olan çekici bir kadına aşık olur. Ancak kızın babası olan dükkân sahibinin, bu adamla ilgili oldukça garip planları vardır ve bu planlar kısa sürede su yüzüne çıkacaktır. 

 

Kader – Zeki Demirkubuz

AKM Yeşilçam Sineması, 5- 11 Ağustos / 18.30 

Türk sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz, bu kez “Kader” filmi ile AKM Yeşilçam Sineması’na konuk oluyor. 5- 11 Ağustos haftası boyunca 18.30 seansında gösterimde olacak filmde Demirkubuz, bu defa aşkın masumiyetinin peşine düşüyor. 

 

Bekir, Uğur ve Zagor'un kördüğüm olmuş aşk üçgeninde işler karışıktır. Bekir Uğur’a, Uğur Zagor’a, Zagor da serseriliğe aşıktır. Karşılığını bulamayan kalplere tutkun bu üç insanın yolu, tutkunun beslediği bir kaderle birbirine bağlanır. Uğur, Zagor’un hapisten çıktığı gece mahallede işlenen bir cinayetin ardından ortadan kaybolur. Bu kayboluş, ilk başta Bekir’in umutsuz aşkından kurtulması için bir umut olsa da aylar sonra Zagor’un İzmir’de işlediği bir cinayet sonrası hapse girmesinin ardından Uğur’un mahalleye dönmesi ile Bekir için yıllar sürecek amansız bir kovalamaca başlayacaktır.

 

2006 yapımı olan ve 103 dakika süren filmin başrollerini Vildan Atasever, Ufuk Bayraktar ve Ozan Bilen paylaşıyor. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading