Connect with us

Gündem

Albaraka Türk'ün Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Notu 9,25'e Yükseldi!

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk, kurumsal yönetim ilkelerine uyum notunda yakaladığı başarıyı sürdürmeye devam ediyor.

Published

on

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk, kurumsal yönetim ilkelerine uyum notunda yakaladığı başarıyı sürdürmeye devam ediyor. Banka, DRC Rating tarafından değerlendirilen kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirme notunu 9,25’e yükseltti. Bankanın Yönetim Kurulu puanı 9,20 olurken, Pay Sahipleri skoru ise 9,29 olarak belirlendi.

Türkiye’de katılım bankacılığının öncüsü Albaraka Türk’ün, DRC Rating (Due Diligence & Rating Company) tarafından gerçekleştirilen pay sahipleri, kamuoyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu olmak üzere 4 başlıkta incelendiği Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporu tamamlandı. İncelemenin ardından bankanın geçen sene 10 üzerinden 9,14 olan Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirme Notu bu sene 9,25’e yükseldi.

DRC Rating tarafından incelenen ve Kurumsal Yönetim İlkeleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren Albaraka Türk’ün pay sahipleri ve yönetim kurulu bölümlerindeki notları bir önceki seneye oranla artış gösterdi. İzleme dönemi içerisinde bankanın gerek yönetim kurulunda gerekse üst yönetimde yapılan değişiklikler sonucunda geliştirdiği organizasyonel ve yönetimsel yapının, notların yükselmesine etki eden unsurlar olduğuna dikkat çekildi. 

Kamuoyu Aydınlatma ve Şeffaflık puanının 9,30 olarak değerlendirildiği raporda, Menfaat Sahipleri Raporu ise 9,20 olarak gerçekleşti. Banka’nın uyguladığı Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık politikasıyla beraber, finansal tablolar, faaliyet raporları ve özel durum açıklamalarının küresel uygulamalara uygun olduğu vurgulandı. Ayrıca, çalışanların herhangi bir sendikaya bağlı olmaması ve kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde belirlenmiş politikalara göre yönetilen menfaat sahipleri ile ilişkilerin de Türkiye standartlarında olduğu ifade edildi. 

Albaraka Türk hem BIST Kurumsal Yönetim Endeksi hem de BIST Sürdürülebilirlik endeksinde yer alıyor

Değerlendirmede; payları Borsa İstanbul (BIST)’da işlem gören tek Katılım Bankası olma özelliği taşıyan Albaraka Türk’ün, Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim endeksinin yanı sıra 4 dönem üst üste Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alma başarısına da işaret edildi. 

Raporda ayrıca, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş ve çevre illerde meydana gelen deprem felaketinde yaraları sarmak adına bankanın sosyal sorumluluk gereği bütün imkanlarını seferber ederek depremden etkilenen tüm bireysel finansman müşterilerinin ve diğer müşterilerin kredi taksitlerini ertelediği vurgulandı. Ek olarak, bankanın yıkılan ve hasar gören şubelerin bankacılık faaliyetlerinde aksaklık yaşanmaması için mobil hizmet araçlarını bölgeye gönderdiği ifadeleri yer aldı.

“Hedeflerimiz doğrultusunda doğru adımlar atmaya devam edeceğiz”

DRC Rating uyum notuna ilişkin açıklamalarda bulunan Albaraka Türk Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Malek K. Temsah, “DRC Rating tarafından belirlenerek kamuoyuna duyurulan Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporu’nda geçen seneye oranla uyum notumuzda sağladığımız artıştan dolayı mutluyuz. Bu artışta; kurumsal yapılanmamızın her geçen sene güçlenmesi için bankamıza destek sağlayan paydaşlarımızın, çalışma arkadaşlarımızın ve müşterilerimizin emeği çok büyük. Albaraka Türk olarak önümüzdeki dönemlerde de hedeflerimiz doğrultusunda doğru adımlar atmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin ilk katılım bankası olarak çıktığımız yolculuğumuzda başarımıza ortak olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.’’ dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading