İntranet Nedir?


Bu haber 2017-08-18 10:49:21 eklenmiştir.

 İnternet günümüzde çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Geçtiğimiz on yıla kıyasla internet hizmetleri ve bilgisayar teknolojileri büyük ilerleme sağlamıştır. Önceki yıllarda birkaç işlemi gerçekleştirmek bile dakikalar sürerken şimdi bu işlemler saniyeler ile ölçülebilecek hızlardan daha hızlı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. İnternetin gelişimi sadece hız noktasında gerçekleşmemiştir. Özellikle bilgisayarların her alanda kullanılması ile birlikte artık her işlem internet üzerinden gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Bu kadar büyüyen ve genişleyen internetin ve teknolojilerin bazı olumsuz etkileri de oluşabilmektedir. Bu etkilerden en önemlisi güvenlik noktasında yaşanmaktadır. İnsanlar ve daha ağırlıklı olarak işletmeler ya da kurumlar internet ve bilgi paylaşımı konusunda güvenliğe daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyacın sebebi olarak neredeyse elimizdeki akıllı telefonlara bile sızabilme yeteneğine sahip olan virüsler ve hackerlerdir. Bu güvenlik ihtiyacı dolayısıyla özel bazı uygulama ve yazılımlar oluşturulmaktadır. Bu uygulamaların başında intranet gelmektedir. İntranet, sadece belirli kurum, işletme ya da kuruluşların kullanabildiği bilgisayarları yerel ağ ya da geniş ağ üzerinden birbirine bağlayan ağları ifade etmek için kullanılmaktadır. Tanım içerisinde yer alan yerel ağ tanımlaması kısaca LAN olarak tanılanmakta ve sınırlı alanlardaki bilgisayar ve sistemlerin birbirlerini bağlanmasını amacı ile kullanılan ağları ifade etmektedir. Geniş ağ olarak tanımlanmış olan ağ sistemi ise kısaca WAN olarak belirlenmekte ve birden fazla bilgisayarın veya yerel ağın birbirine bağlanması ile elde edilmektedir. En yaygın geniş ağ internet olarak tanımlanmaktadır. İntranet genellikle TCP/IP temelinde çalışmakta olan özel bir ağ çeşididir.

İntranet Kullanım Amaçları Nelerdir?

İntranet kullanım amacı en basit şekli ile internetin iyi özelliklerini kullanma ve sakıncalarından uzak durma temeline dayanmaktadır. Bu kullanım amacından intranet ile ilgili şu sonuç çıkartılabilmektedir. İnternet dünyası pek çok kişi ve kurum için kontrol dışıdır. Ancak intranet internete göre çok daha fazla kontrol edilebilir ve denetlenilebilir bir ağ sistemidir. Bunun yanı sıra internetin çok geniş bir kullanım amacı bulunurken intranet sadece belirli bir amaç için kullanılmaktadır. İntranet kullanmakta olan işletme ve kurumların bu ağ sistemini kullanmaları için intranetin belirli fonksiyonları bulunmaktadır. İşletme ya da kurumlar intranet ile kurum ya da işletme ile ilgili bilgi ya da belge paylaşımı, işletme ya da kurumlarda konferans tele-konferans gibi işlemlerin gruplar arasında daha kolay yapılmasını ya da mesaj gönderilmesini sağlayabilmektedir. Bunlara ek olarak işletme ya da kurumların kendi geliştirmeleri doğrultusunda özel şekillerde işlemlerde bu ağ sistemine eklenebilmektedir. Özellikle kamu kurumlarının kullanmış oldukları bilgi sistemleri bunların en önemli örnekleridir. İşletmeler açısından düşünüldüğünde departmanlar ya da şubeler arasında bilgi alışverişinin sağlanması ya da özel bilgi sistemi üzerinden tüm işlemlerin denetlenebilir olması amacı ile intranet kullanılabilmektedir. Ağırlıklı olarak çok sayıda şubeye sahip olan işletmeler için intranet ağ sistemi pek çok işlemi gerçekleştirmek adına kullanılan işlevsel bir sistemdir. Bunlara ek olarak işletme ya da kurumlarda bu ağ sistemi üzerinden tanıtımlar, reklamlar ya da benzer organizasyonlar yapılabilmektedir.

İntranetin Avantajları

Günümüzde geniş bir kullanım alanına sahip olan intranet sisteminin nu kadar yoğun kullanılması daha çok avantajları sayesinde olmaktadır. İntranet ağ sisteminin çok kullanılmasının en temel nedeni ilk kurulum ve işletim maliyetlerinin düşük olmasıdır. İlk kurulum maliyetlerinin düşük olmasının en temel nedeni işletme ya da kurumların ellerindeki malzeme ve bilgisayarları kullanarak kurulum yapılmasıdır. Kurulum sonrasında ise işletmeler ve kurumlar herhangi bir sorun yaşamadıkları sürece ekstra herhangi bir maliyeti oluşmamaktadır. İntranet sisteminin kullanımı kolaydır. Bu sayede kullanıcılarına herhangi bir özel eğitim verilmeden sadece kısa bilgilendirme ile kullanılabilecek seviyelere gelebilmeleri mümkündür. İntranet sistemi içerisinde bulunan özel ağ duvarı sayesinde güvenlik açısından yeterli seviyelere gelebilmektedir. Güvenlik ihtiyacı işletmelerin ve kurumların ihtiyaçları doğrultusunda belirlenebilmekte olsa da genelde temel seviyede bile yeterli olabilmektedir. Bu güvenlik seviyesini sadece yetkilendirilmiş kişilerin kullanabilmesi de sağlamaktadır. İntranet sayesinde işletme ve kurumların bazı işlemleri otomatik olarak yedeklenebilmektedir. Bu sayede ekstra olarak arşivleme ya da yedekleme sorunlarının çözülmesine çalışılmamaktadır. İşletme ya da kurumlar gibi kalabalık grupların oluşturdukları organizasyonlarda birçok işlem intranet ile sağlanabildiği için zaman kaybı engellenmiş olacaktır. Detaylı bilgi için http://knowizz.com/


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SOSYAL MEDYA haberleri

Yazarlar

© Copyright 2021 Lifemagazin. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Türkiye'nin En Gözdee Magazin Sayfası
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Mersin Haber Ajans
1xbet