Varis Nedir ve Neden Olur?

Varis Nedir ve Neden Olur?
Bu haber 2020-12-14 20:34:04 eklenmiştir.

 

Varis nedir sorusunun cevabını kısaca derinin hemen altında görülen ve şiştiği belli olan damarlar olarak vermek mümkündür. Bu damarlar aynı zamanda şişliğin yanı sıra genişlemiş ve bükülmüş bir görüntüye de sahiptir. Kadınların %40'ında, erkeklerin %25'inde görülen varis özelikle yaşlı insanlarda daha sık bir şekilde görülmektedir.

Varis genel olarak aileden geçen bir hastalıktır. Çünkü ailesinde varis olan kişilerde varis görme sıklığı ailesinde varis olmayan kişilere göre tam 4 kat daha fazladır. Bunun yanı sıra uzun süre ayakta durma, sigara ve alkol, yaşlılık, kilo problemi, gebelik gibi sebepler de varise yol açmaktadır.

 

Varis Çorabı Neden Kullanılır?

Varis çorabını duymayan kalmamıştır. Varis çorabı genel olarak yaşlı kişilerin kullandığı bir çorap türüdür. Bu kişiler ayaklarındaki varisten dolayı oluşan ağrıyı önlemek için varis çorabını bir kurtarıcı olarak görmektedir. Fakat varis çorabı geçici bir yöntemdir. Kişiye o vakit kısa bir süre çözüm olsa da varisin tamamen geçmesi için asla bir çözüm değildir. Aynı zamanda belki varisten dolayı oluşan ağrıyı azaltmaktadır fakat ayağı aşırı sıktığı için de terleme ve bunaltma gibi yan etkileri de bulunmaktadır.

 

Kalıcı Varis Tedavisi

Varis o kadar korkulup büyütülecek, varis çorabı giyilerek sürekli ertelenecek bir hastalık değildir. Kısa bir tedaviyle varisten tamamen kurtulmak mümkündür. Kalıcı varis tedavisi denildiği vakit akla köpük tedavisi gelmektedir. Tıp dilinde skleroterapi olarak da bilinen bu yöntemle kişiler 5 dakika gibi kısa bir sürede varis derdinden tamamen kurtulacaktır. Sıkıntılı damarlar tespit edilip iğne yapılacak ve bu damarlarda bir daha hiçbir şekilde varis oluşmayacaktır.

Bir diğer kalıcı varis tedavi yöntemi olarak da lazer yöntemi ön plana çıkmaktadır. Büyük varisler lazer yöntemiyle kapatılır ve bu yöntem sırasında sağlıklı damarlara hiçbir şekilde zarar gelmez. Varisin türüne göre doktorlar bu 2 yöntemden herhangi birini tercih edeceklerdir. Bu şekilde kısa bir sürede varisten kurtulan kişiler 1 hafta gibi kısa bir sürede dinlenerek tamamen ağrı ve sıkıntılardan kurtulacaklardır. Aynı zamanda ameliyatsız bir şekilde yapılan bu yöntemlerde herhangi bir yaş kısıtlaması da bulunmaz.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri

Yazarlar

© Copyright 2021 Lifemagazin. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Türkiye'nin En Gözdee Magazin Sayfası
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Mersin Haber Ajans