Connect with us

Gündem

Kurban Bayramı tatilinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi, önemli ve yoğun bir gündeme sahip olacak

Published

on


Aile Bakanlığı’ndan Kadınlara Bayram Sonrası Müjde!

Kurban Bayramı tatilinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi, önemli ve yoğun bir gündeme sahip olacak. Meclis’e sunulacak düzenlemeler arasında, sosyal hayatı derinden etkileyen konular öne çıkacak. Bu haberde, özellikle ev kadınlarının emekliliği ile ilgili yeni düzenlemeler ve diğer önemli konular detaylı bir şekilde ele alınacak.

Ev Kadınlarının Emekliliği İçin Devlet Desteği

Son dönemlerde tartışılan ve uzun zamandır beklenen bir düzenleme, ev kadınlarının sosyal güvenceye sahip olmalarını sağlamak amacıyla geliştirildi. Taslak kapsamında ev kadınları, emeklilik için başvurduklarında sigorta primlerinin üçte birini devlet tarafından karşılanacak. Bu düzenleme, ev kadınlarına emeklilik sürecinde önemli bir destek sağlayacak.

İsteğe Bağlı Sigorta Primlerine Devlet Desteği

Diğer bir önemli nokta ise isteğe bağlı sigorta primlerine yönelik devlet desteği. Taslak, isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birinin devlet tarafından karşılanmasını öngörüyor. Bu sayede, isteğe bağlı sigorta primlerinin yükü azaltılacak ve daha fazla katılım sağlanması hedefleniyor.

Kadınların Emeklilik Yaşının Esnetilmesi

Kadınların emeklilik yaşının, sahip oldukları çocuk sayısına göre esnetilmesi de tartışılan konular arasında yer alıyor. Bu düzenleme ile kadınlar, daha erken bir yaşta emekli olabilecekler. Ayrıca bazı meslek grupları için uygulanan yıpranma payı modelinin, kadınların çocuk sayısına göre de uygulanması planlanıyor.

Bağ-Kur’luların Emeklilik Şartlarının SSK’lılarla Eşitlenmesi

Tasarının içeriğinde, Bağ-Kur’lu esnafın emeklilik şartlarının SSK’lılarla eşitlenmesi de bulunuyor. Bu düzenleme ile Bağ-Kur’lu esnafların prim gün sayıları, SSK’lı çalışanlarınkine denk hale getirilecek. Bu durum, yaklaşık 2 milyon esnaf için emeklilik yaşını önemli ölçüde düşürecek ve erken emeklilik imkanı sağlayacak.

EYT (Erken Emeklilik Talepleri) Düzenlemesi

Son olarak, 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan EYT’li erkek ve kadın esnafların prim gün sayısının düşürülmesi planlanıyor. Böylece, EYT’lilerin de emeklilik hakkı elde etmeleri kolaylaşacak ve daha önceki çalışma dönemlerinin emeklilik sürecine katkı sağlanacak.

Editör: Arda Vural

Continue Reading
1xbet