Connect with us

Sağlık

“Öğretmen Atamaları ve Mülakat” Hakkında Konuştu

Published

on

Deprem Bölgesinde Toplamda 11 Bin. Derslik Eksik

Süreci koordine etmek üzere deprem odaklı toplantılar organize ettiklerini belirten Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da süreci yakından takip ettiğinin altını çizdi.

Depremde hasar gören okulların bitiş süresiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Tekin, konuşmasını şöyle sürdürdü: Totalde 11 bin civarında dersliğimiz eksik ama biz 2 bin 573 derslik zaten yaptık. Derslik olarak bizim 11 bin derslik ihtiyacımız 9 bin dersliklere düşmüş durumda. Bunların içinden bir kısmını yaklaşık 4 bin dersliği Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çelik yapı olarak yapacağız ve dolayısıyla bunların büyük çoğunluğu önümüzdeki bahar eğitim öğretim yılının başına yetişmiş olacak. 2024 bahar ayında bunların önemli bir kısmı yetişmiş olacak. Hatta eylül ve ekim ayı içinde de hâlen yapımı süren çelik yapılar var, dolayısıyla onlar da bitecek bizim hedefimiz önümüzdeki eylül ayı, yani 1 yıl sonra buradaki eğitim öğretim ihtiyacını derslik anlamında, dersliklerdeki eksiklerimizi gidermiş olmak, böyle bir çaba içindeyiz, inşallah bunu başarabiliriz.

21 Bin 500 Öğrenci Konteynırlarda Ders Görüyor

Tekin, deprem bölgesinde eğitim öğretim alamayan hiçbir öğrencinin kalmadığını söyledi. Depremlerden etkilenen 11 ilin tamamında 21 bin 500 öğrencinin de konteynerlerde ders gördüğünü, sağlam olan okulları da ikili eğitim kapsamına aldıklarını belirten Tekin, “İnşaat süreciyle ilgili olarak bizim takvimimiz, depremden önce bu 11 ildeki derslik sayısına Eylül ayında ulaşmaktır” diye konuştu. Deprem bölgesinde yaklaşık 220 bin civarında öğretmenin afetten etkilendiğini vurgulayan Tekin, bu öğretmenlerle il müdürlerinin bizzat iletişime geçtiğini söyledi. Deprem bölgesinde mevcutta olan ve yeni atanan öğretmenlerle barınma ihtiyaçlarının var olup olmadığı konusunda irtibata geçildiğini aktaran Tekin, “Bizim yaklaşık olarak bu 11 ilde 11 bin civarında öğretmenin konaklayacağı mekânlara ihtiyacımız ortaya çıktı. Bizden böyle bir talepte bulundular, biz her birine 2Kaç kişisiniz, birlikte mi kalacaksınız? Eşiniz, çocuğunuz, kimler var yanınızda?’ sorularını sorarak İçişleri Bakanlığımız ve AFAD koordinesinde bunların hepsinin konaklayacağı konteynerler oluşturuldu. Dolayısıyla böylesine bir operasyonda bunu yürütmüş olduk.” diye konuştu. Tekin, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’le ilgili değişiklikleri de anlattı. Millî Eğitim Bakanı Tekin, “Öğretmenler Odası Buluşmaları” kapsamında çok sayıda toplantı yaptıklarını, öğretmenlerin söz konusu programlarda şikâyetçi oldukları her konuyu samimiyetle paylaşabildiğini söyledi. “Sınıf tekrarı” konusunun öğretmenler tarafından da dile getirildiğini aktaran Tekin, “Sınıf tekrarı hem öğrencinin eğitim öğretim sürecini sağlıklı işlemesi hem de öğretmen arkadaşlarımızın kendi mesleklerini sağlıklı bir şekilde icra edebilmeleri açısından önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Continue Reading