Connect with us

Kültür Sanat

Zorlu PSM 10. Sezonunu Fazıl Say’ın “Hayat Ağacı” Eserinin Dünya Prömiyeri ile Açacak

Milyonlarca sanatsever, binlerce etkinlik ile şehrin Kültür Sanat Noktası haline gelen Zorlu PSM’nin 10’uncu sezonu Fazıl Say’ın dünya prömiyeri ile başlıyor.

Published

on

Milyonlarca sanatsever, binlerce etkinlik ile şehrin Kültür Sanat Noktası haline gelen Zorlu PSM’nin 10’uncu sezonu Fazıl Say’ın dünya prömiyeri ile başlıyor.

 

Açıldığı günden bu yana binlerce etkinlikle milyonlarca sanatsevere ulaşan, ev sahipliği yaptığı konserler, müzikaller ve tiyatro oyunlarıyla kültür sanat izleyicilerinin dünyasını değiştiren Zorlu PSM’nin 10. sezon açılışı; 16 Eylül’de dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say’ın yeni eseri “Hayat Ağacı” süitinin dünya prömiyeri ile gerçekleşecek. 

 

Fazıl Say’ın Zorlu PSM’nin siparişi üzerine viyolonsel ve piyano için  bestelediği “Hayat Ağacı” süiti, aynı zamanda bestecinin yüzüncü eseri olma özelliğini de taşıyor. Dünyada ilk kez dinleyici ile buluşacak olan eserde Say’ın piyanosuna son dönemin gelecek vadeden genç yeteneklerinden Jamal Aliyev eşlik edecek. Bu özel gecede Türkiye’nin yetiştirdiği dünyaca ünlü medya sanatçısı Refik Anadol’un, Fazıl Say’ın yeni eserinden aldığı ilhamla, yapay zekâ teknolojisini kullanarak tasarladığı dijital sanat eseri olan veri heykeli, Hayat Ağacı’nın seslendirildiği süre boyunca, Lalin Akalan küratörlüğünde izleyiciye unutulmaz bir görsel şölen yaşatacak. 

“Hayat Ağacı” sanatçının var oluşunda güçlü bir anlam taşıyan değerlerin onun yaşamının, anılarının, düşünsel dünyasının içinde büyümesini ve köklenmesini eşsiz melodilerle  anlatırken, eser bu anlamda geçmişe ve geleceğe atıfta bulunan, umuttan tek bir an bile vazgeçmeyen, köklü ve güçlü bir zaman simgesi. 

 

Zorlu PSM’nin 10. yılını başlatacak bu özel gecede Fazıl Say ve Jamal Aliyev, Hayat Ağacı’nın yanı sıra Anadolu'nun dört şehrine bir yolculuk eseri olan “Dört Şehir” sonatını ve Cesâr Franck’ın viyolonsel piyano sonatını birlikte seslendirecekler. 

 

Zorlu PSM Genel Müdürü Filiz Ova, 10. sezonu başlatacak bu özel açılış konseri ile ilgili olarak “Zorlu PSM olarak yeni sezonumuzda 10. yaşımızı kutlayacak olmanın heyecanı içindeyiz. 10 yıldır sanatseverlerin desteğiyle kültür-sanat alanında dünyanın ve Türkiye’nin en iyilerini sahnemizde ağırlayarak; ilklere ve unutulmayacak etkinliklere imza attık. 10. sezonumuza da yine sanatseverlere ilham verici ve büyüleyici bir deneyim yaratarak başlatıyoruz. Kendi alanlarında imza attıkları büyük başarılarla dünya çapında tanınan ve yakından takip edilen iki büyük sanatçımızı 10. sezonumuzun açılış gecesinde bir araya getiriyoruz. Büyük başarılara imza atan, değerli bestecimiz ve piyanistimiz Fazıl Say, Zorlu PSM’nin özel siparişi üzerine bestelediği “Hayat Ağacı” isimli eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirerek sezonumuzun açılışını yapacak. Bu özel eseri dinlerken aynı zamanda uluslararası dijital sanat projeleriyle tanınan, yeni medya sanatçımız Refik Anadol’un, Fazıl Say’ın ilham verici notalarından yola çıkarak hazırladığı bir dijital sanat eserini de eş zamanlı olarak izleyeceğiz. Görsel ve işitsel sanat alanındaki iki büyük temsilcimizin ürettiği sanat eserlerine 10. sezonumuzun açılış gecesinde ev sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu yaşıyor; bu iki eserin Zorlu PSM sahnesindeki etkileyici birlikteliğine sanatseverlerle birlikte tanıklık etmek için sabırsızlanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading
1xbet