Connect with us

Gündem

Azerbaycan Bakü Üniversitesi

Published

on

Azerbaycan Bakü Üniversitesi

Genel kapsamda Azerbaycan Bakü üniversitesi Azerbaycan’ın lider eğitim kurumları arasında yer alır. Bu üniversite zengin bir tarihe sahiptir. Bunun yanında günümüzde Azerbaycan’ın en ünlü bilim ve eğitim merkezleri arasında yer alır. Bu üniversite zaman içerisinde ulusal düşünce merkezi haline gelmiştir. Azerbaycan’ın ünlü politikacılarından biri olan Haydar Aliyev ve daha pek çok tanınmış bilim insanı bu üniversiteden mezun olmuştur. Haydar Aliyev’in 13 Haziran 2000 yılında çıkarmış olduğu kararnameye göre üniversiteye özerklik statüsü verilmiştir.

Sonrasında kendi tüzüğünde ve temelinde faaliyetlerini uygulamaya başlamıştır. Azerbaycan Bakü Üniversitesi günümüzde öğrencilerin 55 alanda lisans 153 alanda ise yüksek lisans derecesi ve 16 ana dal sunar. Türk öğrenciler arasından da binlerce genç her yıl eğitim görmek için bu üniversiteyi tercih eder.

Azerbaycan Bakü Üniversitesi İmkânları

Türk öğrenciler tarafından Azerbaycan üniversite kayıt şartları araştırılan bir konudur. Azerbaycan’da çoğu üniversiteye kayıt yaptırmak için sınav şartı aranmaz. Bakü üniversitesi imkanları, bakım odaları, laboratuvarları açısından öğrenciler için son derece uygundur. Bu üniversitenin temel amacı yaratıcı, profesyonel, demokratik değerler ışığında çalışmalar yürüten bilim insanları yetiştirmektir.  Üniversitenin eğitim teknolojilerine dayalı 10 adet dil odası bulunur. Bunun yanında zengin kaynaklara sahip kütüphanesi, 12 tane de okuma odası vardır. Üniversite sağlıklı ve güçlü nesiller yetiştirmek için oldukça güzel sağlık ve spor komplekslerine sahiptir.

Ayrıca Azerbaycan üniversite kayıt şartları avantajlı olduğu için her yıl buraya başvuran Türk öğrenci sayısında artış vardır. Bu nedenle üniversite öğrencilere yeterli hizmeti verebilmek adına gelişim çalışmaları yapar.

Azerbaycan’da Üniversite Okumak

Azerbaycan Bakü Üniversitesi hem Azeri öğrenciler hem de yabancı öğrenciler tarafından ilgi görür. Bu üniversite pek çok önemli insana eğitim verme özelliğine de sahiptir. Üniversite uluslararası düzeyde yükseköğretim programlarına sahiptir. Lisan, yüksek lisans ve doktora alanında öğrencilere imkânlar sunar. Azerbaycan Bakü Üniversitesi yurt içinde tanındığı kadar yurt dışında da tanınır ve öğrenciler tarafından büyük ilgi görür. Bunun yanında okulda öğrencilerin iki bölümde aynı anda okuma imkânı da bulunur. Üniversite’de Türklerinde aralarında olduğu binlerce yabancı öğrenci vardır.

 

Continue Reading