Connect with us

Sağlık

“Ekonomik Gerçeklere Göre TBMM’de Ana Gündem Memur Ve Emekli Maaşları Olmalıdır”

Published

on

Ekonomik Gerçeklere Göre TBMM’de Ana Gündem Memur Ve Emekli Maaşları Olmalıdır.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ülkenin karşı karşıya olduğu enflasyon ve ekonomik zorluklar bağlamında memur ve emekli maaşlarına dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kahveci, Orta Vadeli Mali Program hedeflerine ulaşılması durumunda bile, memur maaşlarının yıl sonunda %45-50 civarında değer kaybedebileceğini ifade etti. Özellikle, birinci derece memurlara 3600 ek gösterge uygulaması ve 8 bin 77 TL’lik ek ödemenin taban aylığa yansıtılarak emekli maaşlarına eklenmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Kahveci, açıklamasında, “Ekonomik gelişmeler ve enflasyonun artışı, ülkemizde yaşam maliyetlerinin hızla yükseldiğini gösteriyor. Ancak, yüksek enflasyon nedeniyle memur maaşlarındaki dönemsel artışlar neredeyse yok oluyor. Temmuz ayında memurlar için açıklanan enflasyon farkı %6 olarak belirlendi, ancak temmuz ayındaki gerçek enflasyon %9,49 olarak açıklandı. Ağustos ayında ise TÜFE %9,09 olarak hesaplandı. Bu nedenle, yılın ikinci yarısında memur maaşları %13,4 oranında eridi.

Kamu Çalışanları ve Emeklilerin Yaşadığı Zorluklara Acilen Çözüm Bulunmalı

Maaş zammı, alım gücünü artırırken refahı ve gelir dağılımında adaleti iyileştirmelidir. Ancak son yıllarda uygulanan politika, memur maaşlarını açıklanan enflasyona endekslemek yerine ön ödemeli bir artış yapmayı içeriyor. Bu nedenle, kamu çalışanlarının ve emeklilerin yaşadığı ekonomik zorluklara acilen çözüm bulunmalıdır. Özellikle emekli maaşlarını etkileyen iki önemli düzenleme yapılmalıdır. İlk olarak, birinci derecede olan tüm memurların ek gösterge rakamları 3600’e yükseltilmelidir. İkincisi, 14 Temmuz tarihli Kanunla getirilen 8 bin 77 TL’lik ilave ek ödeme uygulaması, taban aylığa yansıtılarak emekli maaşlarına dahil edilmelidir. Bu, adaleti ve eşitliği sağlamak için gereklidir. Türkiye Kamu-Sen olarak, Meclis’in ilk işinin, memur ve emeklilerin durumunu ele alması ve çözüm üretmesi gerektiğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

Continue Reading
1xbet